Kolonoskopie

Kolonoskopie

Co to je?

​Kolonoskopie je endoskopické vyšetření tlustého střeva a konečníku. Provádí se pomocí ohebné sondy /videokolonoskopu/, obraz je přenášen elektronicky, průměrná doba vyšetření je zhruba 30 minut.

Před vyšetřením je potřeba několik dní dodržovat dietní režim a pak střevo dostatečně očistit vypitím prázdnícího roztoku (viz. příprava ke koloskopii).

Pokud berete léky snižující srážlivost krve, nebo máte poruchu srážlivosti krve je vhodné ke kolonoskopii přinést výsledky koagulačního vyšetření- Quick,APTT,krevní obraz, které zajistí váš praktický lékař.

Průběh vyšetření

​Dle pokynů sestry si nejprve odložíte do vhodného oděvu, který usnadní průběh vyšetření, poté proběhne na lůžku injekční podání léků k celkovému zklidnění a utlumení bolesti před výkonem.

Po této přípravě Vám lékař v poloze na levém boku zavede přístroj do konečníku a postupně prohlédne celé tlusté střevo, dle povahy onemocnění se někdy odebírají bioptické vzorky nebo odstraňují slizniční výrůstky /tzv. polypy/.Ihned po zákroku se pacient dozví výsledek. Výsledky histologického vyšetření jsou známky zhruba za týden až 10 dní.

Po výkonu pacient, je-li bez obtíží po krátkém odpočinku a se souhlasem lékaře, odchází s doprovodem.V den podání injekce nelze řídit motorová vozidla a vykonávat činnosti, které vyžadují zvýšenou pozornost. Po kolonoskopii /v případě, že nebyly odstraňovány polypy/ lze hned po výkonu jíst a pít bez větších omezení, v případě terapeutického výkonu je potřeba se řídit pokyny lékaře.

Bezpečnost vyšetření je velmi vysoká, ale i při kolonoskopii může dojít k nečekaným komplikacím, které si mohou vyžádat přijetí do nemocnice nebo i chirurgický výkon, tyto komplikace jsou ale vzácné.

Možnou alternativou kolonoskopického vyšetření je rtg vyšetření s dvojitým kontrastem- irrigografie, CT kolografie nebo nověji vyš. kolonoskopickou kapslí, rozlišovací schopnost těchto vyšetření je ale obecně nižší a navíc bez možnosti odebrání bioptických vzorků.

K vyšetření používáme moderní přístroje firmy Pentax s vysokou rozlišovací schopností. Endoskopy jsou čištěny s ohledem na vysoké bezpečnostní hygienické standardy.

Příprava na kolonoskopii

​Příprava na kolonoskopii může být náročnou a méně příjemnou procedurou, je ale velmi důležitá jak pro průběh tak pro výtěžnost vyšetření.

A. Léky

​Dlouhodobě užívanou medikaci (léky na krevní tlak, srdeční činnost, psychofarmaka) nedoporučujeme vysazovat a léky lze ráno užít ještě před vyšetřením.

Pozor!! Jeden týden před vyšetřením vysadit léky obsahující železo (Sorbifer, Aktiferrin, Ferronat, Tardyferon, Maltofer).

Pozor na léky ovlivňující srážlivost krve!! Pokud užíváte Warfarin , Pradaxu nebo jiný typ léků na ovlivnění srážlivosti krve, je nutná konzultace s Vaším ošetřujícím lékařem s úpravou a event. záměnou léčby.

B. Dieta

​5 dní před vyšetřením nejíst potraviny s hrubými zrnky a slupkami (tj. celozrnné pečivo, pečivo sypané mákem, rybíz, angrešt, maliny, meloun, rajčata, kiwi, jahody, cereálie, luštěniny, rozinky, hroznové víno).

Vhodné potraviny: měkké libové maso, brambory, do měkka uvařená zelenina bez slupek, těstoviny či nudle z bílé mouky, bílá rýže, bílý chléb, bílá mouka, měkké ovoce bez jadérek, vývar, piškotové pečivo, pudink, vařené vejce, čaj, káva, ovocné nápoje, voda.

2 dny před vyšetřením kašovitá strava – bramborová kaše, polévky, jogurty bez zrníček.

Den před vyšetřením ke snídani bílý jogurt, k obědu čistý vývar bez zeleniny a masa, dále lze tekutiny (ne mléko) – voda, čaj, džus bez dužiny, v odpoledních a večerních hodinách pak probíhá vlastní vyprazdňovaní příprava, tj. požití vyprazdňovacího prostředku dle rozpisu.

C. V den vyšetření

​Zhruba 6 hodin před vyšetřením – nejíst, ráno lehce zapít pravidelnou medikaci.

Načasování výkonu a rozdělení přípravy

Přípravu je pro dosažení optimální očisty střeva nezbytné absolvovat tak, aby podávání druhé dávky roztoků k očistě bylo ukončeno 4-8 hodin před výkonem. Vhodné je tedy rozdělení přípravy (3+1 nebo 2+2 litry u přípravků s větším objemem, po jedné dávce u ostatních přípravků) na večer den před vyšetřením (17:00) a ráno v den vyšetření (i v případě, že budete muset vstávat v noci). Rozdělené podání je vhodné bez ohledu na údaje uvedené v balení přípravných roztoků - zlepšuje snášenlivost přípravku a zajišťuje lepší očistu. Podání celé přípravy den před vyšetřením je méně vhodné.

A. Fortrans, Vistaprep

Jednu dávku přípravku rozpusťte v 1 litru jakéhokoliv „průhledného“ nápoje a vypijte přibližně v průběhu 1 hodiny. K dosažení dostatečné přípravy je obvykle potřeba 4 litrů roztoku vypitých rychlostí přibližně litr za hodinu. Je-li Vaše hmotnost větší než 90 kg, může být zapotřebí větší objem.

B. Moviprep

Obsah sáčku A a B rozpusťte v 1 litru vody a vypijte přibližně v průběhu 1-2 hodin. Druhou dávku připravte obdobným způsobem a vypijte ráno před vyšetřením. Musíte-li užít obě dávky ve stejný den, je možné navázat ihned podáním druhé dávky. Kromě užití přípravy je třeba vypít celkem nejméně 1 litr „průhledné“ tekutiny.

C. Picoprep, CitraFleet

Obsah jednoho sáčku rozpusťte ve sklenici nápoje (cca 150 ml, pokud se roztok zahřeje, nechte jej vychladnout) a vypijte. Kromě užití přípravy je třeba pít „průhledné“ tekutiny nejméně 250 ml za hodinu (po užití každého sáčku nejméně 1,5-2 litry). Druhou dávku připravte obdobným způsobem a vypijte ráno před vyšetřením. Musíte-li užít obě dávky ve stejný den, je nutné dodržet odstup dávek nejméně 6 hodin.

D. Eziclen

Obsah jedné lahvičky zřeďte vodou do celkového objemu 500 ml (možno použít odměrky v balení) a vypijte přibližně v průběhu jedné hodiny. Poté je třeba vypít ke každé dávce navíc nejméně 1 litr „průhledné“ tekutiny. Druhou dávku připravte obdobným způsobem ráno před vyšetřením. Musíte-li užít obě dávky ve stejný den, je možné navázat ihned podáním druhé dávky.

E. Clensia

První dávka: dva sáčky A + dva sáčky B rozpustit v 1 l vody a vypít v průběhu 1-2 hod. Druhou dávku připravte stejným způsobem. Musíte-li užít obě dávky ve stejný den, je možné navázat ihned podáním druhé dávky. Po každé dávce je třeba ještě vypít minimálně půl litru „průhledné“ tekutiny.

Nedodržení instrukcí může být příčinou nedostatečného přehledu při vyšetření a kolonoskopii je potom nezbytné zopakovat.

V případě jakýchkoliv dotazů lze kontaktovat naše pracoviště.

Před vyšetřením se prosím seznamte s následujícím souhlasem s vyšetřením. Pokud je to možné tak si souhlas vytiskněte, podepište a přineste sebou. Ušetříte tak čas nám i sobě před samotným vyšetřením.

Souhlas s vyšetřením.pdf

Screeningový program kolorektálního karcinomu

Screeningový program vyšetření tlustého střeva znamená preventivní vyšetření bezpříznakových jedinců k odhalení přítomnosti rakoviny tlustého střeva .

Česká republika je ve světovém měřítku na pátem místě ohledně nově zjištěných nádorů za rok. Každoročně je v ČR zhoubný nádor tlustého střeva nebo konečníku zjištěn asi u 8000 lidí a zhruba 4000 pacientů na toto onemocnění umírá.

V naší republice probíhá v současné době screening dvěma způsoby :

  1. Lidé nad 50 let by měli absolvovat jednou ročně test na okultní (skryté) krvácení ze stolice u svého praktického lékaře nebo gynekologa.V případě pozitivity testu je doporučeno kolonoskopické vyšetření.
  2. Lidé nad 50 let mají nárok na preventivní kolonoskopii ( i bez předchozích vyšetření stolice)

Od ledna 2014 probíhá adresné zvaní zdravotními pojišťovnami formou dopisu.

Kolonoskopickým vyšetřením tlustého střeva je možné zjistit polypy (výrůstky na sliznici) anebo již samotný zhoubný nádor (karcinom). Z některých polypů může během let vyrůst karcinom, a proto je v průběhu kolonoskopie odstraňujeme.

Dále zjištění samotného karcinomu (cca 5 procentní riziko) a možnost včasné léčby, která v mnoha případech dokáže onemocnění zcela vyléčit.

Do screeningu se nezařazují lidé s pozitivní rodinnou anamnézou kolorektálního karcinomu (zhoubný nádor u příbuzných 1. stupně - rodiče, sourozenci). U těchto lidí je doporučovaná kolonoskopie minimálně o 10 let dříve, než bylo nádorové onemocnění diagnostikované u jejich příbuzného.

Dále se do screeningu nezařazují pacienti se střevními záněty - ulcerozní kolitida a Crohnova nemoc, kde je rovněž preventivní kolonoskopie prováděna v pravidelných intervalech podle charakteru zánětlivého postižení střeva.

Bližší informace o Národním programu screeningu kolorektálního karcinomu můžete také najít na stránkách www.kolorektum.cz